remont dachu

Właściciele nowych budynków nie muszą martwić się pracami remontowymi dotyczącymi zadaszenia, pomimo tego trzeba na bieżąco sprawdzać jego stan i pozbywać się usterek. Pozwoli to uchronić się przed kosztownymi naprawami lub koniecznością wymiany całej połaci dachowej. Do zniszczeń może dojść nawet na skutek destruktywnej działalności czynników środowiskowych, szkodników w postaci kun. Jako że szczelny dach to podstawa, to w przypadku wystąpienia konieczności jego naprawy warto zgłosić się do specjalisty. Doświadczony dekarz zadba o to, aby naprawa przebiegła sprawnie, szybko i bezbłędnie.

Naprawa dachu czy też może jego wymiana?

W wielu przypadkach wystarczy dokonać naprawy dachu, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Drobne prace renowacyjne są szybkie do przeprowadzenia. Istotne jest to, aby nie zwlekać z usunięciem usterek. Problem pojawia się w przypadku zadaszenia niespełniającego norm bezpieczeństwa. Nie wystarczy remont dachu, niezbędna stanie się jego wymiana. Jest to już niestety bardzo kosztowny i skomplikowany proces. Zacząć należy oczywiście od oceny stanu dachu. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić profesjonalistom. Fachowcy bez problemu ocenią szczelność, stan konstrukcji i więźby. Udzielą jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy pokrycie dachowe wymaga wymiany, czy wystarczy renowacja. Jeśli ktoś ma dach pokryty papą, to stosunkowo łatwo przeprowadzić remont. Można sięgnąć po nowoczesne materiały typu wielowarstwowa membrana dachowa ze zbrojeniem. Nakłada się ją bardzo łatwo na powierzchnię, tworzy jednolitą i szczelną powłokę, odporną na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jeśli dach jest pokryty dachówkami, to wystarczy renowacja polegająca na wymianie uszkodzonych elementów. Nie ma potrzeby dokonywania wymiany całego zadaszenia. Gorzej jest przy blachodachówkach i goncie bitumicznym, nie zawsze wystarczy naprawa dachu. Konieczne stanie się przeprowadzenie demontażu pokrycia dachowego, to samo dotyczy problemów z dostaniem się do więźby. Jeśli konieczne jest jej odgrzybienie, to niestety nie skończy się na pracach renowacyjnych. Przy naprawie dachu niezwykle istotne będzie to, aby dobrać odpowiednie materiały. Nie mogą one stanowić nadmiernego obciążenia dla całej konstrukcji. Warto wobec tego wybrać przykładowo lekkie blachodachówki, łatwe w montażu. Jeśli pojawi się konieczność przeprowadzenia obróbek blacharskich i naprawienia izolacji, to niestety nie będzie można uniknąć demontażu pokrycia dachowego.